Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

Gebelik döneminde antidepresan kullanımına karar vermek pek kolay değildir. İyi tedavi edilemeyen depresif bozukluklar doğum sonrası anne ve bebek için istenmeyen durumlara neden olabilirken, gebelik döneminde kullanılan antidepresanlar da bir takım hastalıklar açısından bebeği riske atabilir.

 

Bu nedenle ilaç kullanımının gerekli olup olmadığına veya kullanılacak ilacın cinsine, dozuna ve süresine mutlaka bir psikiyatri hekimiyle birlikte karar vermek gerekir. Bu nedenle, aslında önce depresyonun tedavisinin yapılması ve tamamen düzeldikten sonra gebe kalınması en doğru seçenektir.

Ancak tedavi sırasında gebe kalındığında kullanılan ilaç fetüse zararlı olabilme potansiyeli yüksek bir ilaç ise; kademeli olarak kesilip başka bir ilaca geçmek veya kullanılan ilacın dozunu azaltmak şeklinde bir tedavi protokolü düzenlenebilir. Hafif depresyonu olan gebelere bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir. Düzenli egzersiz, yoga, meditasyon, hobilerle uğraşma, gebelik ve bebek bakımıyla ilgili bilgi edinerek zaman geçirme ve psikoterapiyle ilaçsız da bu dönem atlatılabilir. Ancak depresyon, majör depresyon denilen ağır depresyon bulgularını gösteriyorsa ve ilaç kullanımı mutlaka gerekiyorsa, güvenli olduğu bilinen ilaçlar kullanılabilir.

 

Unutulmamalıdır ki, antidepresanlar gebelik döneminde kullanıldığında plasenta yoluyla bebeğe direkt olarak geçebilirler. Annenin kanındakine eşit oranda ve hatta bazen daha da yüksek oranda bebek kanında antidepresan ilaç saptanabilmektedir. Bu nedenle özellikle antidepresan kullanımına iyi karar vermek risk ve faydaları olumlu bir şekilde değerlendirmek gerekir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında fetüsün antidepresana maruz kalması bazı hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bunların başında karın kaslarında gelişme bozukluğu, kafatası kemiklerinde erken kapanma ve şekil bozukluğu, bazı kalp hastalıkları ve erkek fetüslerde; idrar kanalının oluşmaması ihtimalinin arttığı gözlemlenmektedir. Antidepresanların gebeliğin ikinci yarısında kullanımının akciğer yüksek tansiyonuna neden olabilmektedir.

 

Psikolog Feza OKTAY