Hamilelikte Ruhsal Durum

Hamilelikte Ruhsal Durum

Hamilelik; fiziksel, duygusal ve hormonel bir değişim sürecidir. Hamilelikte çok farklı ruh hali içerisinde olunabilir. Kadın hamile kaldıktan sonra çok farklı bir süreç başlar. Hamileliğin başlamasıyla beraber duygusal olarak en yoğun zamanlarını geçirecektir. Hamileliği ilk kez deneyimleyen kadın kaygı ve korkular yaşayabilir. Kadının aklını kurcalayan sorularla hamilelik start alır. “nasıl bir anne olacağım?, bebeğim sağlıklı gelişecek mi?, bu süreçte neler yemeli ve neler içmeliyim?, nasıl davranmalıyım? Vb. gibi daha birçok soru. Hamilelik aynı zamanda çok büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluk bazen kadını korkutabilir. Artık tek kişilik düşünme, tek kişilik yaşama dönemi bitmiştir. En az kendisi kadar düşünmesi, dikkat etmesi, önemsemesi gereken başka bir veya birçok can vardır.

 

Bazen hamilelikte depresyon gözlemlenebilir. Sebebi; hamilelik sorumluluğunun bir anda yüklenmiş olmasıdır. Bazen beklenmedik bir gebelik olabilir ve kadın buna hiç hazır olmayabilir. Bir kadının anne olmaya hazır olması gereklidir. Çünkü bu durum bütün hayatını etkileyecek bir süreçtir. Bu sebepledir ki kadının hamilelikle birlikte doğum ve sonrasındaki sürece kendisini hazırlaması gerekir. Kadının hamileliğe alışma süreci bebeğin karnında gelişmesiyle başlar ve bebek anne karnında büyüdükçe bu süreç daha da pekişir ve anneliğe ısınır. Hamilelikle birlikte pek çok hormon da devreye girer. Bu da kadını daha duygusal, daha hassas yapar. Bu noktada çevresindeki bireylerin anlayışlı olması, özen göstermesi önemlidir. Hamilelik ilerledikçe doğuma dair kaygılar yükselebilir. Kendi annesiyle sorunlar yaşayabilir.  Bu gibi durumlarda profesyonel destek alınması ve anne adayının sorunlarını dile getirmesi önemlidir.

 

Hamile olan kadının içinde bulunduğu ruhsal değişiklikler utanılacak şeyler değildir. Kadın, hamile ve anne adayı olduğu kadar da aynı zamanda bir bireydir.

 

Psikolog Feza OKTAY